ev sahibinin haklari nelerdir
Telefon: 0236 238 00 71

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir? diye merak ediyorsanız sizler için yasada ev sahibi haklarını çıkartıyoruz. Kiracınızla mahkemelik olmadan sözleşme ve önceden yapılacaklar ile ilgili düzenlemelere yakından bakın ve önleminizi alın.

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Yasada borçlar kanununa göre gayrimenkul kiralamada, kiracı ve ev sahipleri birbirlerine karşı sorumludur. Eğer kiracı ve ev sahibi anlaşamazlar ise sözleşme feshedilebilir. Kanuna göre şöyle bir durum var kiracıyı çıkartabilmek için haklı nedenlerin oluşması gerekiyor. Bunlar kısaca şöyle: ev sahibinin ev ihtiyacı, iş yeri ihtiyacı, tamir işleri çıkması, kira bedelinin ödenmemesi  gibi haklı gerekçeler oluşması durumunda tahliye taahütnamesi hazırlanarak göre kiracı mülk’ten çıkartılabilir. Peki Ev Sahibinin Hakları Nelerdir? yakından bakalım.

Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

  • Ev sahibi mülkünü kiracıya verdiği şekilde kiracıdan tamir yapılmaksızın almalıdır. Yani mülkün kullanılabilecek şekilde olması gerekiyor.
  • Kira ödenmediği takdirde ihtarname çekilir ve kiracı tahliye edilir. 1 ay önceden kiracıya kiranın ödenmesi için ihtarname çekilir ve ödenmezse çıkartılır.
  • Eğer kiracı komşulara zarar verirse ve mülke zarar verirse, özensiz kullanırsa kiracı tahliye edilir.
  • Kiracı kira sözleşmesi sona erdiğinde mülkü nasıl aldıysa aldığı şekilde teslim etmek zorundadır. Eğer kiracı bunu yerine getirmiyorsa kiracıya tazminat davası açılabilir.