kira kontrati nasil hazirlanir ve nelere dikkat edilir
Telefon: 0236 238 00 71

Kira kontratı imzalamadan önce nelere dikkat edilir ve kira kontratı nasıl hazırlanır yakından bakalım. Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır ve Nelere Dikkat Edilir?

Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır ve Nelere Dikkat Edilir?

Kira kontratı yapmadan önce kiralayacağınız yerin size söylenen ve gösterilen yerde olduğuna emin olmaslısınız gidip görmenizde yarar vardır. Daha sonra tapu kayıtlarını inceleyerek tespit yapabilirsiniz. Eğer işyeri kiralamak istiyorsanız belediyeden ruhsata uygun olup olmadığı araştılmalı ve ona göre tutulmalıdır.

Kontrat işlerinde vekil olmakta farklı bir boyuttur. Kontrat işlerinde dükkan veya ev sahibi vekil kullanıyorsa, sözleşme yapacağınız vekilin gerçek kişi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kontrol ettikten sonra gerçek kişiyse sözleşme imzalanabilir Ancak daha bitmedi durun. Eğer birden fazla mal sahibi varsa mal sahiplerinin tamamı veya vekillerinin hepsinin katılması ve imzaları gerekmektedir.

Kontratta, Kira Bedeli, Süresi ve Depozito

Kontrat imzalarken kiranın bedeli, süresi, kira bedelinde yapılacak zam, depozito, kiralık yer ne amaçla kullanılması ve kiralanacak yerin detaylı olarak belirtilmesi gerekiyor. Birden fazla mülk sahibi varsa kiracının bu mülk sahiplerine ne şekilde ödeme yapılacağı belirlenmelidir.

Uzun süreli Kontratlar

Uzun süreli bir kontrat yapacaksınız noter huzurunda yapılması gerekir. Zira daha sağlıklı olacaktır. Kiralanacak yerin eşyalı veya eşyasız olarak mı? kiralanacağı kontratta belirtilmelidir.

Kira Kontrat Feshetme

Kira kontratlarında kontratın 1 veya 2 ay öncesinden feshetme hakkına özen gösterin. Sözleşme fesihlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Zira kontratı kiracı erken sona erdirdiğinde kontratın yenileceği dönemin 2. ayında tahiyeden sonra 3-4 aylık boş kalmadan kaynaklanan mal sahibinin zararını dava ve avukatı masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz buda sizin yararınıza olmaz. Aman dikkatli olun.

Kira Kontratının Süresi

Kira kontratının süresi, yenileme süresi, kira başlangıç tarihi, gün ve ay’a göre belirlenmelidir. Başlangıçta kira sözleşmesi 3 yıllık ise, kiracı tarafından veya kiralayan’ın açacağı dava sonucunda sona erdirilmediği sürece kira kontratının sona ermesine gerek kalmaksızın 1’er yıllık sürelerle otomatikman yenilenir.