kira sozlesmesi hazirlarken nelere dikkat edilmelidir
Telefon: 0236 238 00 71

Kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat edilir ve kira sözleşmesi ntratı nasıl hazırlanır yakından bakalım. Kira Sözleşmesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira Sözleşmesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira sözleşme yapmadan önce kiralayacağınız yerin size söylenen ve gösterilen yerde olduğuna emin olmaslısınız gidip görmenizde yarar vardır. Daha sonra tapu kayıtlarını inceleyerek tespit yapabilirsiniz. Eğer işyeri kiralamak istiyorsanız belediyeden ruhsata uygun olup olmadığı araştırılmalı ve ona göre tutulmalıdır.

Sözleşme işlerinde vekil olmakta farklı bir boyuttur. Sözleşme işlerinde dükkan veya ev sahibi vekil kullanıyorsa, sözleşme yapacağınız vekilin gerçek kişi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kontrol ettikten sonra gerçek kişiyse sözleşme imzalanabilir Ancak daha bitmedi durun. Eğer birden fazla mal sahibi varsa mal sahiplerinin tamamı veya vekillerinin hepsinin katılması ve imzaları gerekmektedir.

Sözleşme , Kira Bedeli, Süresi ve Depozito Sözleşmesi

Sözleşme imzalarken kiranın bedeli, süresi, kira bedelinde yapılacak zam, depozito, kiralık yer ne amaçla kullanılması ve kiralanacak yerin detaylı olarak belirtilmesi gerekiyor. Birden fazla mülk sahibi varsa kiracının bu mülk sahiplerine ne şekilde ödeme yapılacağı belirlenmelidir.

Uzun süreli Sözleşme Yapmak

Uzun süreli bir Sözleşme yapacaksınız noter huzurunda yapılması gerekir. Zira daha sağlıklı olacaktır. Kiralanacak yerin eşyalı veya eşyasız olarak mı? kiralanacağı sözleşme de belirtilmelidir.

Kira Sözleşme Feshetme 

Kira sözleşme de sözleşmenin 1 veya 2 ay öncesinden feshetme hakkına özen gösterin. Sözleşme fesihlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Zira sözleşme kiracı erken sona erdirdiğinde sözleşmenin yenileceği dönemin 2. ayında tahiyeden sonra 3-4 aylık boş kalmadan kaynaklanan mal sahibinin zararını dava ve avukatı masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz buda sizin yararınıza olmaz. Aman dikkatli olun.

Kira Sözleşme Süreleri

Kira sözleşme süresi, yenileme süresi, kira başlangıç tarihi, gün ve ay’a göre belirlenmelidir. Başlangıçta kira sözleşmesi 3 yıllık ise, kiracı tarafından veya kiralayan’ın açacağı dava sonucunda sona erdirilmediği sürece kira sözleşme sona ermesine gerek kalmaksızın 1’er yıllık sürelerle otomatikman yenilenir. Kira Sözleşmesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?